Joi 13 octombrie 2022 ora 19.00

Concert simfonic

Dirijor: Horváth József

Solist: Daniel Goiți

Serghei Rahmaninov – Concertul nr. 2 în do minor pentru pian și orchestră op.18;

Piotr Ilici Ceaikovski – Simfonia a V-a în mi minor op.64

Dacă vă decideți să aveți parte de o seară memorabilă de muzică clasică, vă propunem o întâlnire cu fenomenalul pianist Daniel Goiți și partitura Concertului în do minor pentru pian și orchestră de Serghei Rahmaninov, alături de  Simfonia a V-a de Piotr Ilici Ceaikovski, în abordarea orchestrei simfonice și a dirijorului Horváth József, un eveniment programat în cea de a doua săptămână a stagiunii Filarmonicii,  joi 13 octombrie 2022, la ora 19.00!

Ne reîntoarcem la tematici de consistență și la ópusuri de tradiție,  Concertul nr. 2 pentru pian de Rahmaninov și Simfonia a V-a de Ceaikovski fiind partiturile care acoperă de această dată timpii de spectacol ai serii de la Palat,  reprezentând o zonă de excelență, în care performanța transcende confortabilul.

Într-un balans continuu de forță și intimitate, de spectacol pe clapele instrumentului sau simplu ingredient al partiturii, pianistica lui Rahmaninov solicită dexteritate și anduranță, sensibilitate și subtilitate, un întreg care nu poate decât să confirme unul dintre cele mai populare succese din lumea clasică, echilibrat în dinamica serii de vârfurile uneia dintre cele mai emoționante și seducătoare dintre simfoniile lui Ceaikovksi.

Subtile și eficiente, prin excelență cantabile  și ușor memorabile, cele două ópusuri  provoacă și în același timp implică emoțional, într-un mod  unic și seducător…