Concert simfonic dedicat Zilei Naționale a României

Solistă: Anna Savkina Rusia

Eduard Lalo  Simfonia spaniolă pentru vioară și orchestră op.21;

Sabin Drăgoi Divertisment rustic;

Două  lucrări emblematice pentru repertoriul muzicii clasice, românești și universale, Divertismentul rustic de Sabin Drăgoi și Simfonia spaniolă de Eduard Lalo, vor putea fi ascultate în concertul simfonic din seara de joi, 2 decembrie 2021,  de la ora 19.00, un eveniment dedicat Zilei Naționale a României.

Divertismentul rustic al lui Sabin Drăgoi, partitura care a creat o modă românească dupa apariția ei și care a fost distinsă cu premiul de compoziție George Enescu în anul 1928, este prefațată astfel de unul dintre marile titluri violonistice ale secolului al XIX-lea, Simfonia spaniolă de Eduard Lalo,  o partitură care la rândul ei inaugurează în muzica occidentală o serie de capodopere, inspirate din filonul folcloric și cântecul popular.

Invitații orchestrei simfonice sunt dirijorul Florin Totan și  violonista Anna Savkina (Rusia), o constantă colaboratoare a Filarmonicii în stagiunile  ultimilor ani, câștigătoarea a numeroase premii internaționale, printre care Louis Spohr (Germania), David Oistrach (Rusia), Heino Eller (Estonia) și Andrea Postacchini (Italia).