WIND SHOW
Orchestra simfonică de suflători a Filarmonicii Arad

Dirijor: Florin Ciofică

În program lucrări de Tomaso Albinoni, Ambroise Thomas, Iacob Mureșianu, Johannes Brahms, Georges Bizet, Gaetano Fabiani, Julius Fučík, Johann Strauss Snr., Dmitri Șostakovici, John Williams, Ennio Morricone, Gaetano Fabiani, Uli Roever, Ronan Hardiman, Jacob De Haan, Andrew Wainwright

Georges Bizet Uvertura Carmen

Johannes Brahms Dans ungar nr. 5

Klaus Badelt Pirates of the Caribbean

Iacob Mureșianu Ardealul

Ennio Morricone Moment for Morricone

Tomaso Albinoni Adagio

Gaetano Fabiani Venezia

John Williams Indiana Jones

Ambroise Thomas Raymond

Ronan Hardiman Lord of the Dance

Uli Roever Highland Cathedral

Dmitri Șostakovici Vals nr. 2

Jacob De Haan Concerto d’amore

Julius Fučík Entry of the Gladiators

Andrew Wainwright Spanish Dance

Johann Strauss Snr. Radetzky Marsch

WIND SHOW este titlul evenimentului concertistic care inițiază luna iunie la Filarmonică, o primă lună de vară sub semnul divertismentului. Cu un conținut în care se regăsesc câteva dintre cele mai cunoscute repere ale muzicii clasice, precum Uvertura la opera Carmen de Georges Bizet, Adagio de Tomaso Albinoni sau Radetzky Marsch de Johann Strauss tatăl, programul orchestrei simfonice de suflători a Filarmonicii Arad  își propune să demonstreze  potențialul și multilateralitatea acestui tip de  ansamblu, un  mediu acustic extrem de popular în practica universală de scenă a ultimelor decenii.

Unic și distinct, cu un repertoriu vast și eterogen, ansamblul simfonic de suflători este ideal reprezentat prin marile marșuri de concert ale secolului al XIX-lea, (Entry of the Gladiators – Julius Fučík, Venezia – Gaetano Fabiani), oferind și o sursă constantă de succes pentru compozitorii și orchestratorii literaturii de astăzi.

Partituri de senzație, destinate fie muzicii de film (Pirates of the Caribbean, Indiana Jones,  Once Upon a Time in the West  și The Good, the Bad and the Ugly, ultimele, cuprinse în paginile unui generos potpuriu Ennio Morricone), fie producțiilor muzical-coregrafice (Lord of the Dance), alături de Highland Cathedral, marele succes al experimentatului aranjor, producător și compozitor Uli Roever sau Concerto d’amore, o perfectă îmbinare de baroc muzical, pop și muzică de jazz, o reușită incontestabilă a olandezului Jacob de Haan, fac parte dintr-o colectie remarcabilă de titluri noi de concert, oferite în seara de joi, 2 iunie 2022, la ora 19.00, într-o selecție alcătuită de invitatul ansamblului simfonic, dirijorul Florin Ciofică.