Joi  18 ianuarie 2024 ora 19.00

Sangre Latinoamericana

Concert simfonic

Dirijor: Ramiro Arista

• Jerónimo Giménez, Intermezzo (din Zarzuela “La Boda de Luis Alonso”)

• Ernesto Lecuona, Andalucía

• Ernesto Lecuona, Gitanerías

• Ernesto Lecuona, Malagueña

• Manuel Penella (arr. M. Pérez Acha), El gato montés (pasodoble)

• Var. (arr. A. Carrasco), Valses de siempre (Clavelitos-Alma, corazón y vida-Cielito lindo)

• Daniel Alomía Robles, Amanecer Andino

• Ary Barroso (arr. S. Sandoval), Brasil

• Astor Piazzolla, Libertango

• Joseíto Fernández (arr. A. Carrasco), Guantanamera

• Dámaso Pérez Prado, Mix de Mambos

¡Hola mis queridos amigos de Arad! ¿Cómo están? Mă numesc Ramiro Arista, dirijor argentinian și vreau să vă invit la noul meu concert cu Filarmonica Arad. Acest eveniment important și atractiv va avea loc joi, pe 18 ianuarie, de la ora 19, la Sala Palatului Cultural.

De neuitat concertul nostru din mai 2022 cu muzică latino-americană, mereu mi-am amintit cât de fericiți au fost publicul și orchestra, și în tot acest răstimp am așteptat să mă întorc în frumosul oraș vostru.

Pentru acest nou proiect am plănuit să vă arăt în prima parte muzică și ritmuri vibrante din Spania. Concertul debutează cu o piesă semnată de Jerónimo Giménez, Intermezzo din Zarzuela “La Boda de Luis Alonso”. Există vodeviluri și musicaluri în România, operetă în Europa Centrală, iar în Spania, muzica similară se numește „zarzuela”. Apoi vom cânta trei piese spaniole ale talentatului compozitor cubanezo-spaniol Ernesto Lecuona: Andalucía, Gitanerías și Malagueña. Este o muzică tânără, liberă, expresivă, plină de influența flamenco-ului spaniol. Sunt sigur că toți veți recunoaște ultima noastră piesă din această prima parte – El gato montés, a lui Manuel Penella. Acest dans „pasodoble” este folosit în principal pentru începutul tradiționalelor „corridas de toros” în Spania și, de asemenea, în Mexic.

După o scurtă pauză, ne vom scufunda în universul Realismului Magic al muzicii latino-americane. 11994 de kilometri despart Aradul de Buenos Aires, pe lângă străbaterea magnificului Ocean Atlantic. În ultimele două decenii am călătorit mult, am experimentat combinații ale tradiției muzicale europene, cu folclorul balcanic și ardentele ritmuri latino. Este adevărat că suntem diferiți, dar la fel, atât românii, cât și latino-americanii suntem latini, iar asta ne face să fim rude îndepărtate.

Partea a II-a debutează cu un potpourri de valsuri tradiționale, sub aranjamentul atent al lui Alfredo Carrasco: Clavelitos, Alma, corazón y vida și Cielito lindo. Întotdeauna interpretat de studenți spanioli, grupați în grupuri vocale numite „tunas”, acompaniați de chitare, bandurrie și mandoline, valsul Clavelitos este un cântec de dragoste, adresat femeii iubite. Mai departe, celebrul vals peruvian Alma, Corazón y Vida ne duce spre sud, iar apoi călătorim pe meleagurile mexicane cu faimosul vals Cielito Lindo. Apoi, vă propun o întoarcere spre rădăcinile culturii autohtone incașe, cu acordurile specifice regiunii Cusco, Machu Picchu, Altiplano, prin intermediul cântecului peruvian Amanecer Andino.

Traversăm munții Anzi pentru a ajunge pe pământul brazilian, unde ne așteaptă celebra samba Brazil de Ary Barroso. După ce dansăm ritmurile de carnaval ale samba braziliană, vreau să vă invit, prietenii mei, în orașul meu Buenos Aires. Libertango-ul lui Astor Piazzolla ne răsfață cu o atmosferă tipic porteña, cu sălile de tango, cu melancolia, pasiunea, dragostea, viața, moartea și maniera atât de specific nouă, argentinienilor, de exprimare a ei. Cu Piazzolla, experiența muzicală pe care v-o propun devine expresia integrării, preluării creative a influențelor în care acordurile de tango se împletesc cu elemente clasice, de jazz sau swing.

După experința vibrantă, mereu actuală și „borgeziană” a unui Buenos Aires atemporal, în ultima parte a călătoriei noastre muzicale latino-americane vom interpreta binecunoscuta piesă cubaneză Guantanamera, urmată de un potpourri de mambos, partituri semnate de celebrul compozitor cubanez Dámaso Pérez Prado. Așadar, vă aștept joi 18 ianuarie, de la ora 19, la Sala Palatului Cultural! Ne vom bucura împreună de vibrantul concert simfonic „Sangre Latinoamericana”!

¡Abrazos para todos y hasta pronto!

Ramiro Arista