Joi, 29 septembrie 2022 ora 19.00

Sala Palatului Cultural

Muzică de film

Dirijor: Christopher Petrie (Marea Britanie)

Sunetul muzicii, Gladiatorul, Superman, Parfum de femeie, Fantoma de la operă, Star Wars, Pirații din Caraibe, Chariots of Fire ș.a.

Secretul unei seri fantastice?

Îl aflați alături de noi, bucurându-vă de o muzică minunată, de sound-ul orchestrei simfonice în acustica vie a sălii de concerte, într-o audiție de joi, de la Filarmonică!

Cu accente pe muzica pop, jazz sau electronică, cu partituri viguroase, care oferă un nou sens lumii orchestrale, muzica de film este parte integrantă a experienței cinematografice, cea care stârnește și influențează emoții, amplifică povestea și interpretarea și generează cele mai profunde amintiri.

Muzica de film, un subiect special ales pentru cei care iubesc filmele și muzica, reprezintă tema simfonică a concertului de joi, 29 septembrie 2022, de la ora 19.00! O seară cu un invitat britanic, dirijorul Christopher Petrie, în care vă întâmpinăm cu teme preferate din Sunetul muzicii, Gladiatorul, Superman, Parfum de femeie, Fantoma de la operă, Star Wars, Pirații din Caraibe, Chariots of Fire, alături de  altele, la fel de  populare și atrăgătoare.

Nu ezitați să vă bucurați de această ultimă seară de joi a lunii septembrie, de entuziasmul și diversitatea unei seri de muzică simfonică, pe care o puteți petrece la Filarmonică, alături de noi!