afis-25-iun-2020-WEB3

Dirijor: Cristian Neagu

Soliști: Florica Iacob Burduleanu soprană, Ciprian Crișan tenor, David Buzgău bariton

Dirijorul corului: Robert Daniel Rădoiaș

Franz Schubert Misa în sol major D.167;
Ludwig van Beethoven Simfonia a VIII-a în fa major op. 93

Am ales pentru ultimul concert al stagiunii 2019-2020 și pentru locul convenit pentru desfășurarea lui, Parcul Eminescu, două dintre partiturile dragi nouă: Misa în sol major de Franz Schubert, cea care îmbină la modul superlativ mesajul, elevația și rafinamentul muzicii începutului de secol XIX, și Simfonia a VIII-a în la major op.93, cea mai luminoasă din șirul capodoperelor simfonice beethoveniene, un document sonor prețios, și acum, la cea de a 250-a aniversare a compozitorului.

Ne pregătim cu bucurie după o îndelungă așteptare, ne revedem într-un spațiu natural mai mult decât agreabil, ne reîntoarcem la scena și emoțiile de concert, la auditorii noștri statornici, la prietenii muzicii clasice de toate vârstele, reîntâlnidu-ne cu toții în parcul din fața “Casei Muzicii”, în seara de Joi, 25 Iunie 2020, la ora 19.00: corul academic pregătit de Robert Daniel Rădoiaș, soliștii ansamblului mixt, Florica Iacob Burduleanu – soprană, Ciprian Crișan – tenor, David Buzgău – bariton și orchestra simfonică a Filarmonicii alături de dirijorul ei, Cristian Neagu.

Reamintim însă și cu această ocazie că normele de prevenție în vigoare pentru această etapă trebuie respectate, accesul publicului fiind posibil începând cu ora 17.00, în limita a 300 de locuri, respectând măsurile și regulile de prevenire a răspândirii Covid-19 prevăzute de Ordinul 2879/967/2020

La intrarea în spațiul de desfășurare a concertului se va efectua termometrizarea cu termometru noncontact a spectatorilor și un triaj observațional, astfel că nu va fi permis accesul persoanelor simptomatice (tuse, strănut, rinoree, temperatură mai mare de 37,3C, stare generală modificată).

Persoanele care refuză să le fie verificată temperatura și cele care nu poartă mască la intrare și pe întreaga durată a evenimentului, NU vor avea acces în locație

afis 25 iun 2020 WEB

INTRAREA LIBERĂ