Joi 2 februarie 2023 ora 19.00

Concert simfonic

Dirijor: Daniel Manasi

Solist: Eduard Antal – orgă

Tomaso Albinoni Adagio  în sol minor pentru orgă și orchestră de coarde;

Josef Rheinberger Concertul nr. 1 în fa major pentru orgă și orchestră op. 137;

Piotr Ilici Ceaikovski Serenada pentru orchestră de coarde op.48;

O melodie de o frumusețe obsedantă constituie piatra de temelie a uneia dintre cele mai celebre partituri ale muzicii clasice, Adagio în sol minor pentru orgă și orchestră de coarde, un ópus atribuit compozitorului venețian din secolul al XVIII-lea, Tomaso Albinoni, însă compus în mare parte de către cercetătorul și expertul în Albinoni, din secolul XX,  Remo Giazotto.
O introducere perfectă pentru o seară cu muzică de orgă, al cărei centru de greutate îl constituie  Concertul nr. 1 pentru orgă de Joseph Rheinberger, o premieră absolută în repertoriul Filarmonicii, rezervată remarcabilului Eduard Antal, pentru prima sa revenire la Arad, în 2023. Un ópus romantic fascinant, livrat în vocabularul muzical al sfârșitului de secol XIX, structuri care amintesc de Felix Mendelssohn Bartholdy, dar și de disciplina contrapunctică, ce descinde din tradiția lui Johann Sebastian Bach, fac ca această nouă audiție să fie una dintre cele mai agreabile și promițătoare!

Primul concert de februarie  se încheie însă sub semnul muzicii lui Piotr Ilici Ceaikovski, prin splendida Serenadă pentru orchestră de coarde, o partitură inspirată deopotrivă de fascinația pentru Mozart, pentru valsul vienez al secolului al XIX-lea, pentru meditația cvasireligioasa a elegiei și temele populare rusești.

Vă așteptăm în seara de 2 februarie 2023, la ora 19.00, la o  nouă întâlnire cu capodopere, la un concert care îl readuce la pupitrul ansamblului orchestrei de coarde pe Daniel Manasi!