Dirijor – Roberto Salvalaio

Witold Lutoslawski – Variaţiuni pe o temă de Paganini pentru pian şi orchestră
Henryk Gorecki – Concertul pentru clavecin şi orchestră de coarde op. 40
Alexandr Borodin – Simfonia a II-a în si minor

Eveniment realizat în colaborare cu Institutul Polonez din Bucureşti.

Un concert simfonic inedit, pregătit pentru publicul arădean în colaborare cu Institutul Polonez din București, care include concerte ale compozitorilor polonezi Frederic Chopin, Witold Lutoslawski și Henryk Gorecki, și de asemenea Simfonia a II-a de Alexandr Borodin.

Andante spianato şi marea poloneză op. 22 au fost compuse de Chopin între anii 1830 și 1834, prima fiind Marea poloneză, scrisă pentru pian și orchestră, căreia i s-a adăugat Andante spianato – solo pian, care a fost gândită ca introducere a concertului. Deși chiar prima operă compusă de Chopin, la vârsta precoce de 7 ani, a fost o poloneză, după Marea poloneză, maestrul nu a mai abordat acest gen timp de câțiva ani.

Programul serii continuă cu două opere datând din a doua jumătate a secolului XX, respectiv Variațiunile lui Lutoslawski pe o temă de Paganini – pentru pian și orchestră, apărută în 1979 ca o revizuire a primelor Variațiuni, pentru două pianuri (1941), și Concertul pentru clavecin şi orchestră de coarde op. 40 al lui Gorecki (1980).

În încheiere, se va interpreta Simfonia a II-a în si minor a lui Alexandr Borodin – cea mai importantă operă de mari dimensiuni a compozitorului rus, creație terminată anevoios în 1876, după 7 ani de lucru intermitent. De remarcat aprecierea lui Franz Liszt față de această simfonie, care, fiind prieten al lui Borodin și admirator al muncii sale, l-a sfătuit să păstreze opera în forma ei inițială, deși criticii își exprimaseră opinia contrară.

Bilete de la 12 Lei