Dirijor: Dorin Frandeș

La orgă: Viorel Ciurtin

Tomaso Albinoni Adagio în sol minor pentru orgă și coarde;

Arcangelo Corelli Concerto grosso în sol minor, op.6 nr.8 (Fatto per la Notte di Natale);

Girolamo Frescobaldi – Toccata a II-a;
Johann Sebastian Bach – Ich ruf ’zu dir, Herr Jesu Christ BWV639;
Charles-Marie Widor – Toccata din Simfonia nr.5 pentruorgă;
Eugene Bozza – Claribel pentru orgă și clarinet

Clarinet solo Tibi Vasile Boc;
Viorel Ciurtin – Binele sau răul;
Colin Mawby-Toccatina festiva;

O parcurgere simplă a titlurilor muzicale propuse de organistul Viorel Ciurtin, pentru recitalul din 9 decembrie 2021, poate să îi convingă pe auditori să petreacă alături de el o seară în care partituri de Girolamo Frescobaldi, Charles Marie Widor, Eugene Bozza, Colin Mawby sau chiar de Johann Sebastian Bach, să le devină cunoscute. Selecția muzicianului este una riguroasă și vizează referințe pentru istoria muzicii de orgă, partituri de cotitură pentru evoluția limbajului și a tehnicii, a construcției instrumentului și nu în ultimul rând, a  intrucției interpretului, în lunga sa cale spre desăvârșire.
Opțiunea pentru Toccata a II-a de Girolamo Frescobaldi și preludiul – coral Ich ruf’ zu Dir de Johann Sebastian Bach, este argumentată prin apartenența celor două partituri la colecțiile de capătâi ale organiștilor din secolele XVII și XVIII: Il secondo libro di toccata, publicată de Girolamo Frescobaldi în 1672 și Orgelbüchlein, realizată de Johann Sebastian Bach în perioada anilor 1707 – 1718, o inițiativă care scoate în evidență ambițiile didactice ale marelui compozitor.

În căutarea spectaculosului în muzica romantică franceză pentru orgă, iar apoi în aceea a primelor decenii ale secolului următor, organistul  se oprește asupra unor ópusuri de anvergură:celebra Toccata de  Charles – Marie Widor, faimoasă prin includerea ei în ceremonialele nupțiale  sau în programele festive de Crăciun ale Occidentului, Claribel, pentru clarinet şi orgă de Eugene Bozza, o partitură de frontieră, cu un nou standard de virtuozitate pentru organiști, dar si pentru clarinetiştii secolului XX  (clarinet solo – Tibi Vasile Boc) și Toccatina festiva, lucrare pentru orgă  de Colin Mawby, organist la Westminster Cathedral din Londra.

Iar Binele sau răul este titlul unei compoziții proprii, pe care Viorel Ciurtin o integrează pentru prima oară în programele Filarmonicii din Arad, într-o seară în care programul muzical este inițiat de două partituri pentru orchestră de coarde – Adagio în so minor pentru orgă și coarde de Tomaso Albinoni și Concerto grosso în sol minor, op.6 nr.8 (Fatto per la Notte di Natale) de Arcangelo Corelli-, un segment cameral, care îl readuce la pupitrul de orchestră pe dirijorul Dorin Frandeș.

Centrul de preferințe pentru confidențialitate

Necesare

gdpr