concert-15-oct-2020

Dirijor: Cristian Neagu

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart Concertul pentru pian și orchestră în la major K.488 p.I;

Solist: Leonard Mihale

Wolfgang Amadeus Mozart – Concertul pentru pian și orchestră în re minor K. 466 p.I;

Solist: Lucas Kohl

Ludwig van Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian și orchestră op. 15 p.I;

Solist: Ionuț Diaconu

Luigi Boccherini – Concertul pentru violoncel și orchestră în si bemol major;

Solist: Anton Niculescu

Trei dintre cele mai celebre partituri ale pianisticii universale, concertele în la major, K. 488 și în re minor K.466 de Wolfgang Amadeus Mozart, precum și Concertul nr. 1 de Ludwig van Beethoven, vor fi reluate fragmentar în programul serii de 15 Octombrie 2020, de elevi și studenți câștigători la concursul de pian Emil Rotundu, organizat în această vară de Facultatea de muzică și teatru din Timișoara.

Seara de concerte clasice este dedicată în mare parte capodoperelor vieneze pentru pian, însă în finalul ei cuprinde una dintre cele mai populare partituri ale literaturii italiene pentru coarde, un ópus care revine după mai bine de două decenii în programele noastre de stagiune, Concertul în si bemol major pentru violoncel de Luigi Boccherini.

Concert dedicat Zilei Bastonului Alb

Eveniment realizat în colaborare cu:

Asociația Nevăzătorilor din România, filiala Arad;
Lions Club Arad 2007;
Lions Club Arad

Prezența Dvs. la concertele noastre de stagiune ne onorează, însa în același timp, datorită restricțiilor severe legate de pandemie, ne simțim obligați să vă reamintim condițiile de participare la evenimentele stagiunii de interior:

Accesul publicului va fi posibil în intervalul 18.00 – 18.45, în limita a 144 de locuri, respectând măsurile și regulile de prevenire a răspândirii Covid-19 prevăzute de Ordinul 3.142/1.495/2020.

Intrarea și ieșirea se va face pe culoare separate, delimitate, fără a staționa pe hol.

La intrarea în spațiul de desfășurare a concertelor se va efectua termometrizarea cu termometru noncontact a spectatorilor și un triaj observațional, astfel că nu va fi permis accesul persoanelor simptomatice (tuse, strănut, rinoree, temperatură mai mare de 37,3C, stare generală modificată)

Persoanele care refuză să le fie verificată temperatura și cele care nu poartă mască la intrare și pe întreaga durată a evenimentelor, NU vor avea acces în locație.

Evenimentele se vor desfășura fără pauză.

afis 15 oct 2020