Evenimentul va fi transmis în direct pe pagina de Facebook „scenaonlinearadlive” și pe contul de youtube cu același nume

Marți 10 Noiembrie 2020 ora 19.00

Dirijor: Cristian Neagu

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart
Gran Partita – Serenada Nr. 10 pentru suflători în si bemol major K. 361/370a

Gran Partita, una dintre cele mai strălucitoare și pline de personalitate partituri ieșite din mâna lui Wolfgang Amadeus Mozart, a fost cuprinsă în acest an în Toamna Muzicală Arădeană, o ediție cu un ambitus restrâns, însă în mod voit convingătoare, prin cele câteva vârfuri ale repertoriului mondial preluate în serile rezervate evenimentelor ei.

Prezentă în primul concert cu program clasic, în seara de Marți, 10 Noiembrie 2020, Gran Partita reprezintă pentru devotații peliculei lui Milos Forman, Amadeus, un prilej de reîntâlnire cu fragmente ale coloanei sonore girată de directorul ei muzical, Sir Neville Marriner, muzica serenadei fiind suportul acustic pentru motivul cheie al filmului: întâlnirea dintre Mozart şi Salieri.

Cu un instrumentar minimal, alcătuit din suflători și un contrabas, Gran Partita rămâne una dintre vedetele repertoriale ale acestui an, o partitura care se regăsește acum în stagiunile muzicale din întreaga lume, încadrându-se în tiparele de audiție impuse de cerințele momentului.

Celor care doriți să vă alăturați selectei distribuții mozartiene și dirijorului Cristian Neagu, vă amintim că întâlnirea de la ora 19.00 va avea loc pe noua scenă virtuală, concertul fiind transmis pe pagina de Facebook scenaonlinearadlive și pe contul de youtube cu același nume.