filarmonica-arad-2020-program-2

Soliști:

Ferenczy Orsolya – soprană
Tötös Roland – tenor

Pietro Mascagni Cavalleria rusticana Uvertura / O Lola ch’ai di latti la cammisa (Turridu);

Georges Bizet Carmen Parle-moi de ma mère! (Don José/Micaëla);

Franz Liszt  Liebestraum;

Vincenzo Bellini I Capuleti e i Montecchi Eccomi… Oh! quante volte (Giulietta);

Piotr Ilici Ceaikovski Romeo și Julieta Uvertura – fantezie;

Gioachino Rossini Bărbierul din Sevilla uvertura;

Gioachino Rossini La danza;

Vincenzo Bellini Norma – Casta Diva (Norma);

Edward Elgar Salut d’amour;

Giacomo Puccini Turandot – Nessun dorma (Calaf);

Giacomo Puccini La Bohème  – Quando m’en vo (Musetta);

Giacomo Puccini La Bohème – O soave fanciulla (Rodolfo/ Mimi);

Pentru ca să accepți universalitatea muzicii ca limbaj al iubirii, trebuie să îmbățișezi arta în toate formele ei: pasională, fragilă, tragică…

Iubirea văzută prin ochii marilor creatori de operă – Vincenzo Bellini (I Capuleti e i Montecchi, Norma), Pietro Mascagni (Cavalleria Rusticana), Giacomo Puccini (La Bohème, Turandot)  -, sau transpusă în capodopere simfonice,  precum  Uvertura-fantezie Romeo și Julieta (Piotr Ilici Ceaikovski), Liebestraum (Franz Liszt) sau Salut d’amour (Edward Elgar), povești faimoase de dragoste  și muzici seducatoare, „servite” într-un concert – cadou de Ziua îndrăgostiților, argumentează o nouă  întâlnire cu melomanii de toate vârstele.

„Obsesie, iubire, pasiune” este titlul serii de 16 februarie 2023, al concertului de la ora 19.00, cu trei artiști invitați: soprana Ferenczy Orsolya, tenorul Tötös Roland  și dirijorul Hermann  Szabolcs, membri ai Teatrului de operă din Szeged. O seară care nu poate să lipsească din calendarul afectiv, al niciunuia dintre noi!