Transmisiune Live pe pagina de facebook a Filarmonicii Arad

Edvard Grieg Peer Gynt Suita nr. 1 op.46 (Moartea Aasei și Dansul Anitrei);

Doru Popovici Codex Caioni (Cântecul Voievodesei Lupu și Dans valah);

Dragi melomani!

Împreună cu dirijorii Cristian Neagu și Dorin Frandeș, ansamblul de coarde al orchestrei simfonice vă invită la concertele virtuale ale acestei săptămâni, porții obișnuite de muzică clasică, extrase din repertoriile de influență ale ultimelor secole de muzică occidentală și românească.

Joi, 10 Decembrie si Vineri, 11 Decembrie 2020, la ora 19.00, pe pagina de facebook a Filarmonicii Arad, vă propunem să audiați câteva dintre partiturile aflate în topul preferințelor Dvs., de unde nu am dorit să lipsească titlurile de carieră din catalogul Fritz Kreisler (Liebesfreud, Liebesleid, Schön Rosmarin) sau Avant de mourir, marele succes mondial al violonistului si compozitorului Georges Boulanger, constante în tematicile de recital ale concertmaestrului Florin Gherghel.