Mihai Eminescu

Pian – Sorin Dogariu
Soliști – Mirela Cusursuz – soprană, David Buzgău – bariton

Cu participarea actorului Valentin Voicilă

Program – lucrări de Ioan D. Chirescu, Vasile Timiș, Vasile Popovici, Sabin Drăgoi, Tudor Flondor, Tiberiu Brediceanu, Felicia Donceanu, Aurel Eliade, Nicolae Bretan, Gheorghe Dima:

Ioan D. Chirescu – Rugăciune
Vasile Popovici – Sara pe deal
Vasile Timiș – Triptic I (De-aș avea, Lacul, O, rămâi…)

Alexandru Vlahuță Lui Eminescu recită Valentin Voicilă

Tiberiu Brediceanu – Doina Stăncuței; Mirela Cusursuz soprană
Nicolae Bretan – Și dacă ramuri bat în geam; David Buzgău bariton
Vasile Popovici – Atât de fragedă
Doru Serban – Dorința
Vasile Timiș – Triptic II (După ce atâta vreme, Și dacă, Adio)
Alexandru Vlahuță – Amintiri I despre Eminescu, prezentare Valentin Voicilă
Felicia Donceanu – Pașii; Mirela Cusursuz soprană
Aurel Eliade – Codrule, codruțule; David Buzgău bariton
Alexandru Vlahuță – Amintiri II despre Eminescu, prezentare Valentin Voicilă
Gheorghe Dima – La mijloc de codru des
Sabin Drăgoi – Doina

Eveniment realizat în parteneriat cu Batalionul 191 „Colonel Radu Golescu” – Infanterie și Cercul Militar Arad.

Unul dintre cele mai minunate daruri oferite cu ocazia Zilei Culturii Naționale este cu sigurantă „Concertul aniversar Eminescu” al Corului Academic al Filarmonicii,  dirijat de Robert Daniel Rădoiaș, eveniment realizat în parteneriat cu Batalionul 191 „Colonel Radu Golescu” – Infanterie și Cercul Militar Arad și prezentat în seara de Luni, 15 Ianuarie 2018, la ora 19.00, în sala Cercului Militar.

Omagiul muzical pune în valoare poeziile eminesciene prin soluțiile sonore oferite de compozitorii care au excelat în domeniul creației corale – Gheorghe Dima, Ioan D. Chirescu, Sabin Drăgoi, Vasile Popovici și Vasile Timiș – miniaturile lirice redând cu fidelitate mesajul poetic, de la atmosfera de introspecție sufletească a Rugăciunii lui Ioan D. Chirescu, la valsurile semnate de Vasile Timiș,  de la romanțele lui Vasile Popovici, până la răscolitorea Doină a lui Sabin Drăgoi.

În cronologia concertului sunt inserate deopotrivă intervenții solistice asumate de soprana Mirela Cusursuz și baritonul David Buzgău, artiști lirici ai Filarmonicii, ce vor împlini atmosfera de sărbătoare interpretând lucrări din creația compozitorilor Tiberiu Brediceanu, Felicia Donceanu, Aurel Eliade și Nicolae Bretan. Invitatul serii corale este actorul Valentin Voicilă.

Bilete de la 10 Lei