vivat-europa-9mai

CORUL ACADEMIC

Dirijor – Robert Daniel Rădoiaș
La pian – Sorin Dogariu

În program lucrări de Gioachino Rossini, Camille Saint Saens, Johannes Brahms, Johann Strauss, Zoltán Kodály, Vasile Timiș

Camille Saint Saens – Salut au Chevalier Printemps op. 151 nr. 2
Camille Saint Saens – Calme des nuits op.68 nr.1
Gioachino Rossini – Ave Maria
Gioachino Rossini – Coro di ninfe
Gioachino Rossini – Il carnavale
Johannes Brahms – Liebeslieder op. 52
Johann Strauss – Kaizer Walzer op.437
Johann Strauss – An der schönen blauen Donau op.314
Zoltán Kodály – Esti Dal
Zoltán Kodály – Sirató ének
Vasile Timiș – Trei valsuri pe versuri de Mihai Eminescu

Vivat Europa! evidenţiază  încă odată multiculturalismul continentului, privit  din perspectiva marilor tradiţii şi a genialilor lor reprezentanţi. Arta  europeană a celor mai înfloritoare secole, dar și cele mai cunoscute voci ale Italiei, Franţei, Germaniei, Austriei, Ungariei și Romaniei îşi cuceresc şi astăzi adepţi, dominând  programele muzicale din întreaga lume.

Într-o mini-colecție inspirată de moștenirile sonore ale Europei, se regăsesc partituri formidabile de Gioachino Rossini, Camille Saint Saens sau Zoltán Kodály, dar și valsuri spectaculoase de Johannes Brahms, Johann Strauss și Vasile Timis.

Concertul pentru Ziua Europei, care va avea loc Miercuri, 9 Mai 2018,  la ora 19.00, în sala Regele Ferdinand a Primăriei Arad,este susținut de corul academic dirijat de Robert Daniel Rădoiaș și acompaniat de pianistul Sorin Dogariu.

vivat-europa-9-mai-2018-afis

Preț bilet întreg 20 Lei,