Josu_De_Solaun

Frederic Chopin – Impromptu nr.2 Op. 36
Frederic Chopin – Nocturne Op. 62 nr. 1
Frederic Chopin – Ballade nr. 4 Op. 52
Manuel de Falla –  Fantasía Bética (Andalusian Fantasy)

Portret – Josu de Solaun

Născut în octombrie 1981, pianistul de origine spaniolă Josu de Solaun este câștigătorul Secțiunii Pian a Concursului George Enescu 2014.

A studiat la Manhattan School of Music (Licență, Masterat și Doctorat) cu Nina Svetlanova și Horacio Gutiérrez. Printre alte premii internaționale obținute de Josu de Solaun se numără Premiul I la Concursul de Pian al Uniunii Europene (2009), precum și Marele Premiu la Concursul Internațional de Pian José Iturbi (Spania, 2006).

În calitate de solist, a concertat alături de marile orchestre din Spania și din lume, între care se numără: Mariinsky Theatre Orchestra din Sankt Petersburg, Mexico City Philharmonic, New York Sinfonietta, Leos Janacek Symphony Orchestra,Orchestra Națională Radio și TV din Madrid, Orchestra Filarmonica della Fenice din Veneția, Czech Radio Orchestra din Praga, Virginia Symphony Orchestra, Monterey Symphony Orchestra, Filarmonica George Enescu din București.

În calitatea sa de profesor la Universitatea de Stat din Houston, Texas, Josu de Solaun susține numeroase concerte în Europa. De asemenea, se implică activ în formarea viitorilor pianiști români, selectând studenți pentru burse de studiu gratuite la Universitatea sa.

Preț bilet întreg 20 Lei,
Redus 10 Lei pentru elevi, studenți și pensionari