medalion-ludwig-van-beethoven-concert

Uvertura Egmont op.84
Concertul nr. 2 pentru pian și orchestră în si bemol major op.19
Simfonia a V-a în do minor op.67

Pentru închiderea stagiunii actuale propunem un concert în mod sigur atractiv, dacă ne gândim că este vorba de un medalion Beethoven. Uvertura Egmont, muzica de scenă la piesa de teatru omonimă a lui Goethe, sugerează prin acordurile dramatice de la început opresiunea spaniolă asupra poporului olandez, structura ritmică, reluată mai apoi in diminuție, fiind cea a unui vechi dans spaniol – Sarabanda.

Concertul pentru pian nr 2 este o lucrare de tinerețe a compozitorului, având evidente influențe mozartiene. Încoronarea sfârșitului de stagiune se face prin celebra Simfonie a 5-a, a Destinului, opus marcat de revenirea ciclică, în toate părțile, a motivului de patru sunete atât de bine cunoscut.

Protagoniștii concertului sunt, ambii, veterani ai scenei arădene, binecunoscuti si, sperăm, iubiți de publicul nostru – pianistul Sorin Dogariu și dirijorul Cristian George Neagu.

Preț bilet întreg 20 Lei
Redus 5 Lei pentru elevi