Johannes Brahms

Uvertura Tragica op.81
Concertul pentru vioară și orchestră în re major op.77
Simfonia a IV-a în mi minor op.98

Trei dintre lucrările semnate de Johannes Brahms vor fi reluate la Filarmonică în seara de Joi, 24 Mai, Uvertura tragica op. 81, Concertul pentru vioară și orchestră în re major op.77 și Simfonia a IV-a în mi minor op.98, într-un concert simfonic, care îi are ca invitați pe dirijorul Vittorio Parisi și violonista Anna Savkina.

Revin în penultima lună de stagiune partituri preferențiale ale catalogului brahmsian, uvertura op.81, una dintre cele mai profunde pagini sonore ale secolului al XIX-lea, cea mai intimă și emoțională dintre simfoniile compozitorului, a IV-a, în mi minor, dar și marele ópus de concert pe care Brahms l-a dedicat unuia dintre cei mai senzaționali violoniști ai timpului, Joseph Joachim.

Programul este unul de anvergură, plin de șarm și vitalitate, subliniind anii de deplină afirmare a talentului și faimei celui mai clasic dintre maeștrii romantismului târziu.

Medalionul Brahms începe la ora 19.00, în Sala Cercului Militar și marchează prima colaborare dintre ansamblul simfonic și Vittorio Parisi, cunoscutul profesor de dirijat orchestral  de la  Conservatorul din Milano, discipol al celebrilor Gianluigi Gelmetti și Kirill Kondrashin.

Portret Vittorio Parisi

Vittorio Parisi a studiat la Conservatorul Giuseppe Verdi din Milano, la clasele de pian ale profesorilor Carla Giudici și Piero Rattalino.  A urmat deopotrivă compoziția cu Azio Corghi și dirijat orchestral cu Mario Gusella și Gianluigi Gelmetti, acestuia din urmă devenindu-i ulterior asistent. S-a perfecționat în dirijat de orchestră în Olanda, cu celebrul Kirill Kondrashin.

După debutul la Teatro Petruzelli din Bari, în anul 1979, a dirijat principalele orchestre simfonice și de cameră italiene și internaționale, precum și ansambluri de teatre lirice. A dirijat prime audiții absolute ale unor lucrări semnate de cei mai importanți compozitori italieni și străini, printre cele mai importante colaborări numărându-se acelea cu Luciano Berio și John Cage. A scos la lumină și a dirijat în epoca modernă opere ale trecutului, precum L’Ape Musicale de Lorenzo Da Ponte sau Il sogno di un tramonto di autunno de Gian Francesco Malipiero, a reliazat prima înregistrare a piesei de teatru muzical francez Marie Galante de Kurt Weill și a semnat premiera cu public a operei radiofonice Don Perlimplin de Bruno Maderna.

Vittorio Parisi a fost prim dirijor la Teatro Angelicum din Milano (1984 -1988), dirijor asociat al orchestrei simfonice a Conservatorului din Milano (2002 -2003), director artistic și general al asociației I Solisti Aquilani (2003 -2005), iar în domeniul muzicii noi, începând din 1995, este director al ansamblului Dédalo din Brescia.

A înregistrat pentru casele de discuri Naxos, Dynamic, Bongiovanni, Stradivarius, Nuova Era.

Vittorio Parisi îndrumă o clasă de dirijat orchestral la Conservatorul din Milano

Portret Anna Savkina

Considerată drept una dintre cele mai expresive violoniste ale generației sale, Anna Savkina este câștigătoarea a numeroase premii internaționale, printre care Louis Spohr (Germania), David Oistrach (Rusia), Heino Eller (Estonia) și Andrea Postacchini (Italia).

Este dublă câștigătoare a Concursului internațional Sendai din Japonia, laureată a HSBC Bank și deținătoare a premiilor Gazprom. Anna Savkina a fost invitată de numeroase orchestre de prestigiu, precum Orchestra simfonică Ceaikovski, Filarmonica Sendai, Orchestra Musica Viva, Virtuozii din Moscova, Orchestra Națională a Ucrainei,  Wienerklassik, orchestra de stat “Noua Rusie”, Orchestra de Tineret Leonid Nikolayev, Stattskapelle Weimar, Orchestra Națională Rusă și Orchestra Națională a Estoniei.

A colaborat cu dirijori precum Vladimir Fedoseyev, Pascal Verrot, Junichi Hirokami, Alexander Rudin, Vladimir Spivakov, Vladimir Sirenko, Yuri Bashmet, Paavo Jarki, Mikk Murdvee, Dumitru Goia, Vasily Valitov, Jovica Rado, Martin Hoff, Leonid Nikolaev, Steven Huang și Alexandru Ganea.

Muzician dedicat, Anna Savkina, a fost invitată în festivalurile internaționale Crescendo și Stars on Baikal, al căror director artistic este pianistul Denis Matsuev, Nopți de decembrie (Moscova), Festival International de Colmar, Moscow Meets Friends, desfășurat sub patronajul lui Vladimir Spivakov, Festivalul de Muzică de Cameră Alexander Rudin, Festivalul de la Verbier, Serenadele Nocturne Liana Isakadze – Georgia, Regina Vioară –  Moldova, Yuri Bashmet Winter Art Festival – Sochi.

Anna Savkina s-a născut în Bratsk, în regiunea siberiană a Rusiei. A început să cânte la vioară la vârsta de cinci ani, devenind într-un timp record câștigătoarea concursurilor internaționale de la Moscova, Novosibirsk, Khanty – Mansiysk și Yakutsk.

În 2005, Ivetta Voronova, Președinte al Fundației Caritabile Inter-regionale “Nume noi” și pianistul Denis Matsuev au invitat-o pe violonistă la Moscova, în Festivalul Crescendo, iar în anul următor, Vladimir Spivakov i-a prezentat în cadrul Festivalului Moscow Meets Friends” o vioară realizată de maestrul lutier Alain Carbonare. În anul 2008, acompaniată de o orchestră simfonică, a înregistrat primul ei album, realizat de RTN Entertainment. A participat la clase de măiestrie îndrumate de Pinckas Zukerman, David Chan, Wolfgang Redik, Pierre Amoyal, Cho-Liang Lin.

Anna Savkina a studiat la Școala specială de muzică Gnessin din Moscova, la clasa prof. Alexander Vinnitsky. În prezent studiază la clasa prof. Vladimir Ivanov (artist al poporului) de la Conservatorul de Stat Ceaikovski și la Folkwang Universität der Künste, cu profesorul Boris Garlitsky. A realizat turnee de concerte în Europa, SUA și Asia.

Preț bilet întreg 20 Lei
Redus 5 Lei pentru elevi