Joseph Haydn clavecin si orchestra

Joseph Haydn
– Integrala lucrărilor concertante pentru clavecin

Dirijor – Cristian Neagu
Solist – Sorin Dogariu

Orchestra de cameră a Filarmonicii de Stat Arad
– Florin Gherghel, Natalia Gorceacova, Titus Avrămuț, Zoe Pașca, Doru Orban, Anna Gaspar, Romeo Sălăjan

– Divertismente pentru clavecin și orchestră de coarde Hob. XIV/3, 7, 9, C2
– Concert Hob. XVIII/X

În programele camerale ale lunii Decembrie, Filarmonica reiterează performanța din 2009 a pianistului Sorin Dogariu, aceea a redării integrale a lucrărilor concertante pentru clavecin de Joseph Haydn. Inițiată la Sala Palatului Cultural, în concertul din 8 Decembrie 2018, de la ora 19.00, seria divertismentelor și concertelor pentru clavecin propune o retrospectivă unicat asupra claviaturii de secol XVIII, expusă prin vocea unui instrument cu destin particular. Prin sonoritățile diafane ale clavecinului, partiturile mărturisesc despre meritele si sensibilitatile reformatorului Joseh Haydn, ale cărui creații concertante sunt considerate și astăzi modele de originalitate, inventivitate și simț al proporțiilor sonore. Imaginate pentru formațiile muzicale ale Prințului Eszterhazy, la curtea căruia Haydn a ajuns în anul 1761, ópusurile concertante poartă amprenta aceloraşi principii creatoare, fiind cuprinse în grupele XIV şi XVIII ale catalogului realizat de muzicologul Anthony van Hoboken.

Audiția de sâmbătă cuprinde divertismentele Hob. XIV/3,4,7,9, C2 și concertul Hob. XVIII/10, iar acompaniamentul, utilat după reţetele de orchestră ale vremii, este girat de dirijorul Cristian Neagu si realizat de ansamblul de cameră al Filarmonicii, alcătuit din Florin Gherghel, Natalia Gorceacova, Titus Avrămuț, Zoe Pașca, Doru Orban, Anna Gaspar si Romeo Sălăjan.

Preț bilet întreg 20 Lei
Redus 5 Lei pentru elevi