concert-extraordinar-unirii-principatelor

Sabin Drăgoi/Sabin Păutza – Imnul Unirii

Sabin Drăgoi – Divertisment sacru

Petre Elinescu – Scenă pastorală română pentru flaut și orchestră

Sabin Păutza Te Deum  p.a.a.
– Lucrare dedicată Filarmonicii de Stat Arad cu ocazia Centenarului Marii Uniri

În Centenarul Marii Uniri, sărbătoarea Zilei Naționale este marcată în calendarul muzical al Filarmonicii printr-un program de capodopere românești. Pentru seara de 1 Decembrie 2018, la ora 19.00, sunt pregătite partituri din catalogul Sabin Drăgoi, Imnul Unirii și Divertismentul sacru (un omagiu  adus la împlinirea a 50 de ani de la dispariția compozitorului, muzicologului și folcloristului  arădean), Scena pastorală română, o fantezie simfonică cu solo de flaut, semnată  în 1893 de Petre Elinescu și  Te Deum -ul pentru cor și orchestră, scris la inițiativa  Filarmonicii de Sabin  Păutza.

Invitat să dirijeze concertul festiv de 1 Decembrie și să își prezinte în premieră cea mai nouă lucrare vocal simfonică, oaspetele semnează deopotrivă aranjamentul orchestral al Imnului Unirii, compus în 1929 de Sabin Drăgoi.  Pregătirea partiturilor corale îi aparține dirijorului Robert Daniel Rădoiaș, iar solistul concertului din 1 Decembrie, de la Filarmonică, este flautistul Constantin Talmaciu.

Preț bilet întreg 20 Lei
Redus 5 Lei pentru elevi