Dirijor  –  Cristian Neagu

Ludwig van Beethoven – Uvertura Coriolan op. 62
Georg Friedrich Händel – Concerto grosso op. 6 nr. 1 în sol major
Wolfgang Amadeus Mozart – Simfonia nr. 36 în do major Linz K. 42

În seara de sâmbătă 6 iunie, iubitorii de muzică sunt așteptați la o reprezentație care îi readuce în prim-plan pe trei dintre marii maeștri ai muzicii clasice.

Prima parte a programului va conține Uvertura Coriolan op. 62 de Ludwig van Beethoven, compusă în anul 1807 pe baza tragediei „Coriolan” (1804) a lui Heinrich Joseph von Collin. Tensiunile dramatice ale uverturii creionează tumultul interior al protagonistului tragediei, Coriolan, un nobil din Roma antică izgonit din oraș, care are de ales între a-și urma dorința de răzbunare sau a asculta rugămințile familiei sale, care îl imploră să renunțe la războiul pe care îl începuse deja.

Uvertura este urmată de o partitură marcantă a operei Händeliene, Concerto grosso op. 6 nr. 1, publicată în 1739 ca parte a celor „12 concerti grossi”. Compusă pentru un ansamblu de coarde și un concertino solistic, limitat la două viori și un violoncel, Opus 36 e una dintre compozițiile inovatoare ale muzicii perioadei, clădite pe o fundație inspirată de școala muzicii italiene baroce, cu care Händel se familiarizase încă de la începuturile creației sale.

Finalul aduce Simfonia denumită „Linz” după orașul în care a fost compusă, în timpul scurtei șederi a lui Mozart acolo, în toamna anului 1783. Surprinzător, Mozart a scris opera în doar 4 zile, după ce și-a dat seama că n-ar fi putut onora invitația gazdei sale, contele orașului, de a concerta în Linz, pentru simplul motiv că nu avea la el niciuna din simfoniile sale. Însă Simfonia Linz nu arată niciun semn al grabei în care a fost scrisă, ci din contră, e definită de o precizie muzicală impresionantă, făcându-și loc printre concertele simfonice de căpătâi ale maestrului.

Bilete de la 12 Lei