Dirijor – Daniel Manasi

Mihai Sârbu corn, Ioan Gabriel Luca corn

Carl Maria von Weber Oberon Uvertura
Concertul pentru fagot și orchestră în fa major op.75
Georg Philipp Telemann Concertul pentru doi corni, cembalo și orchestră de coarde în mi bemol major
Richard Wagner Siegfried Idyll

Filarmonica dedică seara de 22 Martie 2018 literaturii germane din secolele XVIII și XIX, o alegere care vizează partituri de Georg Friedrich Telemann, Carl Maria von Weber și Richard Wagner.

În programul concertului simfonic de la ora 19.00, din Sala Cercului Militar, se regăsesc deopotrivă partituri dedicate genului concertant, favorizat de prezența a două ópusuri pentru instrumente de suflat și a unor interpreți cunoscuți încă din distribuțiile stagiunilor precendente, dar și capodopere orchestrale de secol XIX.

Prezente pentru prima oară în repertoriul de acompaniamente al orchestrei simfonice, Concertul pentru doi corni de Georg Friedrich Telemann și Concertul pentru fagot de Carl Maria von Weber oferă o alternativă interesantă celor pasionați de afirmările artistice individuale, descoperindu-le zone de repertorii mai puțin expuse, pe când Uvertura la opera Oberon de Carl Maria von Weber și Siegfried Idyll de Richard Wagner, două dintre cele mai romantice documente sonore din istoria muzicii universale, echilibrează audiția, prin  revenirea la o zonă de maximă recunoaștere.

Soliștii concertului dirijat de Daniel Manasi sunt Iasmina Breșneni (fagot), Mihai Sârbu (corn) și Ioan Gabriel Luca (corn).

Preț bilet întreg 20 Lei,
Redus 10 Lei pentru elevi, studenți și pensionari