Festivalul de Jazz American

Adrian Gaspar – Pian și melodică
Marko Ferlan – Bas
Maria Petrova – Tobe

Adrian Gaspar este un pianist în a cărui muzică se întâlnesc tradițiile Orientului cu cele ale Occidentului, un artist care reușește să creeze o punte între culturi și influențe muzicale foarte variate, dându-le o formă electrizantă. Provenit dintr-o familie de rromi în Europa centrală, Adrian Gaspar s-a perfecționat ca pianist de jazz, însă căutările sale în materie de limbajuri muzicale care transcend granițele culturale s-au concretizat în concerte și materiale cu totul memorabile.

Alături de cei patru artiști care îi împărtășesc dedicația pentru eclectism și pluri-muzicalitate, Adrian Gaspar a puz bazele proiectului „Improvision”. „Balkanix” prezintă publicului arădean o interpretare modernă și îndrăzneață, de inspirație balcanică – un mix original de stiluri, menit pentru a deschide noi discuții despre așa-zisele limite culturale ale muzicii.

SEBASTIAN SPANACHE TRIO

Sebastian Spanache – Pian
Csaba Sánta – Contrabas
Radu Pieloiu – Tobe

O trupă de muzicieni din noua generație a jazz-ului, cu realizări artistice multiple și concerte pe scenele festivalurilor din România și străinătate, Sebastian Spanache Trio va performa în a doua zi a Festivalului de Muzică Americană și Jazz. Trio-ul aduce prospețime în zona improvizației de jazz, printr-un mix de jazz, post-bop și fusion, cu influențe dintr-o paletă muzicală largă – de la „groove” până la muzica electronică.

Constituit în 2012, grupul care îl are ca lider pe tânărul pianist Sebastian Spanache are deja la activ două albume de studio („Humanized” – 2013 și „Pasha’s Abstinence” – 2014) și câteva premii importante, precum cel de „Best album” în cadrul premiilor Sunete 2014 și Trofeul „Johnny Răducanu”, la Brăila, în 2013.

Intrarea liberă